Istorija

Kaip ir kodėl atsirado poreikis marginti savo kūnus įvairiais raštais?

Pagrindinis klausimas, kodėl protėviams buvo reikalingas kūno marginimas, lieka iki galo neatsakytas, nes sunku atsekti kada visa tai prasidėjo. Tad tatuiravimosi, kaip papročio, priežastys nėra aiškios. Bet didžioji dauguma pritaria iškeltai hipotezei, kad tai įvyko atsitiktinai ir neplanuotai. Tai gi kaip tai įvyko? Realiausia šių dienų keliama hipotezė yra, kad akmens amžiuje genties medžiotojui ar kariui, kovos ar medžioklės metu susižalojus ir į odą patekus purvo ar kitų, panašaus pobūdžio medžiagų, joje susiformuodavo randai, panašūs į tam tikrus raštus, tamsesnės spalvos, todėl išskirdavo jų savininkus iš kitų genties narių. Su laiku, tai tapo narsių karių, gerų medžiotojų ar žynių simboliais turinčių ir magišką reikšmę, kuriais būdavo žymimi tik nusipelnę asmenys.

Galima teigti, kad tatuiruočių meno kultas susikūrė savaime, nebuvo jokių intencijų ar pradininkų, tai sukurti. Tai gi laikui bėgant, tai buvo tobulinama, natūralius randus pakeičiant dirbtiniais, pasitelkiant įvairias priemones bei įrankius, tačiau tai nereiškė, kad tatuiruotės reikšmė susilpnėjo, nes ji nesusiformuodavo savaime medžioklės, kovoje su žvėrimi ar kitu genties nariu, metu. Tuo metu daromos tatuiruotės reikalaudavo dar daugiau drąsos ir stiprybės iškenčiant skausmą, kurį suteikdavo turimi instrumentai. Tai taip pat būdavo žmogaus išbandymas, ištveriant pasikartojantį skausmą, net kelias ar daugiau valandų. Dažniausiai tatuiruotei pabaigti reikdavo kelių dienų, o ir apsisaugoti nuo odos infekcijų buvo sudėtingiau. Tai gi kada žmogaus kūnas pirmąsyk buvo papuoštas spalvingais piešiniais, nenustatyta, bet jos egzistuoja jau keliasdešimt tūkstančių metų (iš seniausių išlikusių pavyzdžių yra rasta sudžiūvusių odos liekanų su dažų pėdsakais Egipto faraonų kapavietėse).

Senosios tradicijos simbolizavo asmens priklausimą genčiai, jo statusą joje. Šiais laikais tatuiruotės labiau atspindi žmogaus pasaulėžiūrą, mąstymo būdą, gyvenimo stilių. Tai nebėra prievolė, kiekvienas gali individualiai nuspręsti ar jis nori savo kūną išmarginti tam tikrais vaizdiniais, raštais ar ne, kas nebuvo senajame pasaulyje.


Žodžio kilmė

Žodis „tatuiruotė“ kilęs iš polinezietiško žodžio „tatau“. Tatuiravimas – įvairių nenutrinamų ženklų ant kūno įamžinimas mechaniniu būdu: pjaunant ar badant po oda įšvirkščiant dažomosios medžiagos. Labiausiai paplitusi technika – kūno badymas adata. Naudoti žuvų kaulai, medžių spygliai arba aštrios kriauklių nuolaužos. Okeanijos salose, kur nepaprastai greitai populiarėjo tatuiruotės, buvo naudojami įrankiai, panašūs į šukas (prie medinės rankenėlės pritvirtinti aštrūs akmenų, kriauklių ar kaulų gabalėliai). Tokiais instrumentais – šukomis iškart buvo galima padaryti nemažą ornamentą. Kada žmogaus kūnas pirmąsyk papuoštas spalvingais piešiniais, nenustatyta, bet jos egzistuoja jau keliasdešimt tūkstančių metų. Pirmieji instrumentai buvo pagaminti iš rago ir kaulo.

Tikrai nedaug angliškų žodžių yra polinezijietiškos kilmės. Bet vienas garsiausių yra būtent tattoo (taituiruotė). Polinezijietiškai jis  tariamas tatau.


Pirmieji instrumentai

697faTatuiruotės ant žmogaus kūno buvo įamžinamos mechaniniu būdu: pjaunant ar badant po oda įšvirkščiant dažomosios medžiagos. Keli žinomiausi būdai: vienas jų buvo paplitęs kai kuriose Pietų Amerikos indėnų gentyse. Specialiu instrumentu išilgai piešinio kontūro oda badoma iki kraujo ir paskui įtrinami dažai. Žaizdai sugijus įsiskverbę dažai odoje lieka visam laikui. Šiek tiek sudėtingesnis būdas, kada tatuiruotei daryti buvo naudota adata ir siūlas, kurį anksčiau pakeisdavo įvairios sausgyslės. Šiaurės rytų Sibiro gyventojai grafitu ar taukų bei suodžių mišiniu nudažytu siūlu, įvertu į adatą, išvarstydavo odą pagal iš anksto paruoštą piešinį. Taip būdavo atliekami primityvūs piešiniai. Labiausiai paplitusi technika – kūno badymas adata. Naudoti žuvų kaulai, medžių spygliai arba aštrios kriauklių nuolaužos. Okeanijoje, jos salose, kur nepaprastai greitai populiarėjo tatuiruotės, buvo naudojami įrankiai, panašūs į šukas (prie medinės rankenėlės pritvirtinti aštrūs akmenų, kriauklių ar kaulų gabalėliai). Tokiais instrumentais – šukomis iškart buvo galima padaryti nemažą ornamentą. Pirmieji instrumentai buvo pagaminti iš rago ir kaulo.

75620

Tačiau viskas pasikeitė, kai Amerikietis Samuel O’Reilly 1891 metais sukūrė pirmąją elektrinę rotorinę mašinėlę. Tai palengvino, tiek tatuiruotę darančio žmogaus darbą, procesas atliekamas greičiau, tiek ją gaunančiam asmeniui, skausmas tapo mažesnis bei lengviau ištveriamas. Tai buvo tikras perversmas tatuiruočių mene. Šis atlikimo principas išliko nepakitęs iki šių dienų. Žinoma, tai nereiškia, kad žmonės atsisakė savo senolių tradicijų ir dabar yra išlikę specialistų, kurie puoselėja senąjį meną ir jį atlieka taip kaip jų protėviai – mechaniniu būdu. Tačiau šis būdas daug praktiškesnis, mažesnė rizika odos infekcijų atžvilgiu, viskas atliekama steriliau, nei buvo senaisiais laikais. Taip pat šis įrankis padėjo plėsti tatuiruočių meno kultą, nes jį įvaldyti gali išmokti daugiau žmonių. Tai gi, šio prietaiso pagrindas buvo amerikiečių išradėjo Thomo Edisono 1876 m. sukurtas elektrinis rašiklis, kuris praduria popieriuje mažytes skylutes, paskui ant jų užpila rašalo ir šitaip nukopijuoja tekstą apatiniame popieriaus lape. O’Reilly elektrinė tatuiravimo mašinėlė veikė panašiu principu, tik dažai buvo sušvirkščiami tiesiai į poodį. Iki 1891 metų dažniausiai tatuiruodavosi rankas JAV kariai – piešiniai jiems primindavo apie karą, – tačiau išradus naująją mašinėlę, tatuiruotės tapo populiaresnės ir įprastesnės. XX amžiuje tatuiruotės išpopuliarėjo, nors dažnoje visuomenėje reiškė žemesnę padėtį.


 04 japoniskos7 sak-yant-tattoo-needle-700x700


Labiausiai paplitusios piešinių ant odos reikšmės

Statuso ženklas

500 m. pr. Kr. Sibire gyvenusios Pazyryko kultūros žmonės tatuiruotėmis žymėjo socialinę padėtį. Juo vyresnis buvo genties narys, tuo daugiau tatuiruočių puošė jo kūną. 1993 m. archeologai rado Sibiro klajoklių – jaunos moters ir dviejų vyrų – kapavietę. Kiekvieno jų kūnas buvo iš tatuiruotas mitinių būtybių atvaizdais. Taip pat 1300–1500 m. Naujosios Zelandijos maorių gentis tatuiruodavo jaunuolius atlikdama iniciacijos ritualą „Ta Moko“. Vergai ir žemesnio luomo žmonės nebuvo tatuiruojami, o kilmingiems vyrams ir moterims ant odos būdavo piešiama adatomis, pagamintomis iš albatrosų kaulų.

Laimės nešėjas

2000 m. pr. Kr. Manoma, kad Senovės Egipte tatuiruodavosi tik moterys. Istorikai įsitikinę, kad tai buvo laimę nešantis amuletas, kuriuo reikėdavo paženklinti svarbias kūno vietas. Įvairiais raštais puoštas moters pilvas ir krūtinė pabrėždavo vaisingumą. Tokių tatuiruočių rasta ant 4 000 metų senumo Egipto žynės Amunet kūno Tėbuose.

Mada

Madas kūrė monarchai. XIX a. Kai Didžiosios Britanijos karalius Eduardas VII ant rankos išsitatuiravo kryžių ir drakoną, ši mada paplito ir kitų Europos valdovų dvaruose. Šia mada sekė, pavyzdžiui, Ispanijos karalius Alfonsas XIII, Danijos karalius Frederikas IX ir Jugoslavijos karalius Aleksandras I. Danijos karalius Frederikas IX didžiavosi savo tatuiruotėmis.

Simboliai gąsdino priešus

700 m. pr. Kr. – 900 m. keltų kariai tatuiruodavosi kūnus, kad mūšio lauke atrodytų grėsmingi. Kūnai būdavo marginami charakteringais simboliais, badant odą ir piešiant mėlynais dažinės mėlžolės augalo dažais. Vėliau vikingai šį paprotį iš populiarino Skandinavijoje. Manoma, kad juos įkvėpė keltai, su kuriais jie susiremdavo Britų salose.

Mafijos ženklas

297 m. Japonai tatuiravo kūnus tūkstančius metų – tiek iš religinių paskatų, tiek žymėdami nusikaltėlius. Norėdamas sukurti švaresnės šalies įvaizdį, 1868 m. imperatorius Meiji uždraudė tatuiruotes. Nors šiandien tatuiruotės leidžiamos, tebėra pirčių, kuriose kūno piešiniai nepageidaujami. Dažnai tatuiruotės siejamos su jakudza – japonų mafija.

Naciai tatuiruodavo žydų karo belaisvius

1942 m. Nacių Osvencimo koncentracijos ir naikinimo stovykloje kaliniai gaudavo atpažinimo numerius. Iš pradžių numeriai buvo prisiuvami prie kalinių drabužių, o nuo 1941 m. rudens Osvencimo I stovyklos esesininkai kalinius ėmė tatuiruoti. Nuo 1943 m. pavasario tokia praktika buvo taikoma visame Osvencimo komplekse. Daugiau nei 400 tūkst. kalinių turėjo ant rankų iš tatuiruotus numerius. Daugelis išlikusių gyvų kalinių ir šiandien turi iš tatuiruotus numerius.

Apsauga

Buvo tikima, kad iš tatuiruotas kūnas apsaugo nuo blogųjų dvasių dar kitaip vadinamų, demonų, nes kūno piešiniais išmargintas kūnas, joms atrodydavo nepatrauklus. Taip pat, įvairių genčių merginos tatuiruodavosi savo veidus, slėpdavo tikrąjį savo grožį, norėdamos apsisaugoti nuo pagrobimų, nes jų kaimai dažnai būdavo puolami kitų genčių.

Atliko pranešimo funkciją

Kai kuriuose gentyse, merginų tatuiruotės reiškė jų subrendimo lygį, jų pasiruošimą tekėti, kitaip tariant, simbolizavo tapimą moterimi. Taip pat tokias savybes, kaip drąsą, ištvermingumą (nes tatuiruočių darymo procedūros buvo labai skausmingos; daug kur buvo laikoma gėda jei procedūros metu apsiverkiama).

Kanalas tarp žemiškojo pasaulio ir dvasinio

Buvo tikima, kad geometrinės linijos ant kūno atliko tarpininkavimo vaidmenį, t.y. tunelis iš dvasių pasaulio į žemiškąjį, kad tai kaip magnetai pritraukia dvasias. Religiniai piešiniai. Magiškos galios turintys simboliai – kad tam tikri piešiniai turėjo gydomosios galios, padėdavo greičiau pasveikti.

Bausmės

Tatuiruotės buvo visuotinai priimta koduotė, padedanti identifikuoti nusikaltėlius ir visuomenės atstumtuosius. Nusikaltėliai būdavo žymimi įvairiais simboliais pagal bausmę paskirtose kūno vietose. Japonijoje 1603–1867 metais už pirmąjį nusikaltimą plėšikams darydavo ant kaktos tatuiruotę horizontalios linijos pavidalu. Už antrą nusikaltimą – išlenktos linijos pavidalu, o už trečią nusikaltimą – dar vieną analogišką. Tokia linijų kombinacija sudarydavo hieroglifą INU – „šuo“.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s