Indonezija

Borneo žmonės

Borneo Dayak žmonės tikėjo, kad dvasios gali įsikūnyti į kiekvieną gyvą padarą: gyvūnus, žmones ar augalus. Didžioji dauguma žmonių siekdami šios galios ant savo kūno tatuiruodavosi gamtos motyvus, augalus, gyvūnus. Buvo tikima, kad tai suteiks pavaizduoto dalyko savybių žmogaus kūnui, kitaip sakant, jos persikels į jį. Pavyzdžiui, žmonės kurdami ant kūno gėlių motyvus, naudodavo augalus turinčius gydomųjų ar apsauginių galių. Tas pats vyko ir su gyvūnais – tik stipriausi, narsiausi gyvūnai papuošdavo žmogaus kūną.

Tatuiruotės buvo kuriamos specialistų, kitaip vadinamų dvasinių vadovų, kurie padėdavo atskleisti, kokio pobūdžio bei kokio dizaino tatuiruotė labiausiai tinka jos šeimininkui. Tarp Borneo Kayan genties žmonių, moterys buvo dvasinės vadovės, tik jos galėdavo tatuiruoti žmogaus kūną. Tokią poziciją moterys paveldėdavo iš savo motinų. Stiprus paveldėjimo principas. Tarp Iban, didžiausios ir labiausiai bijomos vietinės Borneo genties, vyrai – tatuiruodavo.

Jų tatuiruotės būdavo mėlynai juodos spalvos, dažai buvo gaminami iš suodžių arba anglies, susmulkintos iki miltelių pavidalo. Taip pat buvo tikima, kad šios medžiagos padeda apsisaugoti nuo piktavališkų dvasių. Kai kurios gentys praturtindavo savo naudojamus dažus – žemėje rastais meteorito gabaliukais arba smulkintais gyvūnų kaulais (įmaišydavo į dažus) – kad jų tatuiruotės taptų dar stipresnės. Tradiciškai, Dayak tatuiravimo metu buvo atliekamas šventas ritualas tarp susirinkusių genties narių. Tatuiruotę darantis asmuo šią procedūrą pradėdavo auka protėvių dvasioms, nužudant vištą arba kitą naminį paukštį, taip kad išsilietų kraujas.


   ATC10_5235 borneo_sleeve_TN borneo-tattoo_i-G-8-876-WHCJ000Z


Head-hunting tatuiruotės

Viena iš Dayak grupių, Iban, tikėjo kad sielos įsikūnija į galvą. Todėl buvo tikėta, kad nukertant priešo galvą, jo dvasia atitenka tau. Taip pat nukirsta iš tatuiruota priešo galva, padėdavo identifikuoti jo statusą gentyje bei jo kovos įgūdžius ir galią, tai užtikrindavo laimėtojo sėkmę tarp genties narių. Pergalės svarba būdavo įvertinama pagal nukirsto priešo galvos piešinius. Galvų medžioklė daugiau nei prieš šimtmetį buvo uždrausta – bet net gi šiandien pasitaiko galvos medžioklių ritualų.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s